Antistres pravila – kako zaživeti bolj polno življenje brez stresa
Zakaj potrebujemo antistres pravila?
Antistres je v sodobnem času zelo “popularna” beseda, saj je sodoben človek vsakodnevno izpostavljen stresu. V članku so predstavljena 4 antistres pravila, ki vam lahko pomagajo do večje kakovosti življenja.
Izpostavljenost stresu se iz leta v leto veča. Nenehne obveznosti v službi in prostem času nam pobirajo veliko energije. Izpostavljenost stresnemu načinu življenja ima za posledico nervoznost ter pomanjkanje časa in energije. To povzroča napete odnose s soljudmi, kar še dodatno okrepi nervozo in stres. Kaj hitor lahko zapademo v negativno spiralo slabe energije. Dolgoročno lahko to pripelje do izgubljanja vitalnosti, slabega počutja, izgorelosti in bolezni. Stres je eden od glavnih vzrokov za večino bolezni in bolniških odsotnosti. Te lahko pomenijo za podjetja velik strošek.
Stres se lahko naučimo obvladati z enostavnimi tehnikami. Tehnike lahko vsakodnevno uporabljamo tako v službi, kot tudi v zasebnem življenju. Z rednim prakticiranjem tehnik obvladovanja stresa lahko izboljšamo svojo osebno učinkovitost. Hkrati pa postanemo bolj vitalni in dvignemo kakovost svojega življenja.
Antistres pravilo št. 1: najprej poskrbi zase
Kako pomagati drugim s pozitivno energijo?
Antistres predavanje. To je bila želja naročnika, ki me je pred kratkim povabil k sodelovanju. Predaval sem udeležencem strokovnega posveta o pomoči ljudem z demenco. V začetku sem bil malo v zadregi. Ko sem razmišljal o tem, kaj naj jim povem, se mi je utrnila ideja, da o demenci ne vem kaj dosti povedati. Vem pa, da vsem ljudem (tudi tistim z demenco) zelo dobro dene pozitivna energija. Le to pa od sebe sevajo ljudje, ki jim pomagajo. Kako lahko pomagamo človeku, če od sebe sevamo negativno energijo, ki je posledica nenehne izpostavljenosti stresu? Verjetno se boste strinjali z mano, če rečem, da z negativno energijo človeku lahko samo škodimo. Pa čeprav imamo še tak plemenite namene. Kako pa lahko pridemo do te pozitivne vibracije? Vsekakor tako, da najprej poskrbimo za lastno antistres strategijo.
Poskrbi najprej zase
Iz tega izhaja antistres pravilo št. 1: Poskrbimo najprej zase, da bomo lahko pomagali tudi drugim. Konec koncev nas tako tudi učijo pred vsakim letom z letalom. V navodilih o varnosti nam stevardese prikazujejo kako se nataknejo kisikove maske. Mednarodno določeno pravilo je, da moramo masko najprej natakniti sebi. Šele nato jih lahko nataknemo otrokom. Če smo v negativnem čustvenem stanju (npr. človek se nam smili, človek nam gre na živce,…), ne moremo pomagati drugim. V takem primeru je najbolje, da se umaknemo in poskušamo odpustiti negativna čustva.
Antistres pravilo št. 2: deluj na vseh nivojih
Človek ni le materialno, ampak tudi (oziroma predvsem) energijsko bitje. Človeško bitje je sestavljeno iz štirih komponent. Materialna komponenta obsega telo in organe. Na zunaj se opazi ravnovesje v obliki zdravja. Umska komponenta vsebuje čustva, misli in prepričanja. Na zunaj se odraža v obliki čustev. Le ta so lahko negativna ali pozitivna, ter močna ali šibka. Energijska komponenta je precej abstraktna, vendar jo lahko opazimo po tem kakšno energijo posameznik seva od sebe. Ali je vitalen? Ali se ob njem dobro počutimo ali nas kaj moti? Informacijska komponenta je ljudem najbolj nerazumljiva, ker je z našimi čutili ne moremo zaznati. Lahko bi jo opisali z besedami duša, zavest, višji jaz ali šesti čut. Gre za neke programčke, ki jih ima vsak človek v sebi. Nekaj jih prinese s sabo na svet ob rojstvu, nekaj pa si jih pridobi v času življenja.
Če hočemo izboljšati svoje antistres kompetence, moramo skrbeti za vse štiri komponente človeškega bitja: materialno, umsko, energijsko in informacijsko. Če človek ne dela na pravilni način, se preveč izčrpa in to lahko privede do izgorelosti, ki ima za posledico kronične in druge bolezni (npr. depresija,…).
Antistres pravilo št. 3: poskrbi za svoje baterije
Tipični človek deluje po principu polnjenja in praznjenja baterije (glej sliko 1 spodaj). To pomeni, da se energijsko napolni v fazi počivanja (ponoči, med vikendom), v fazi aktivnosti pa se energijsko prazni. Amplitude polnjenja oziroma praznjenja se od človeka do človeka razlikujejo. Če so te amplitude zelo visoke, pomeni, da je človek podvržen energijskim nihanjem. Dolgoročno delovanje v tem režimu pripelje do zmanjšanja energijske kapacitete, ki povzroča prehitro upadanje vitalnosti. Podobno se med delovanjem po principu polnjenja in praznjenja zmanjšuje kapaciteta baterije v mobilnih telefonih. Zato je v povprečna življenjska doba baterije v telefonih manjša od pet let.
Slika 1: Princip polnjenja in praznjenja baterije z veliki amplitudami.
Če hočemo upočasniti upadanje energijske kapacitete in s tem vzdrževati vitalnost, se moramo naučiti živeti z manjšimi amplitudami energijskega praznjenja in polnjenja. To lahko storimo tako, da vsakodnevno opazujemo svoje počutje in v primeru, ko opazimo da se nam je energijski nivo znižal, uporabimo kakšno od tehnik za energijsko polnjenje. V tem primeru bi lahko režim našega delovanja primerjali z aparatom, ki je priključen na električno omrežje (glej sloko 2 spodaj).
Slika 2: Princip delovanja z majhnimi amplitudami.
Kako vemo, da se nam je energijski nivo znižal? Običajno to občutimo kot napetost, utrujenost ali kakšno negativno čustveno stanje. Negativna čustvena stanja (npr. strah, jeza, razočaranje, žalost,…) popolnoma blokirajo pretok energije po našem telesu, kar pomeni, da ni svežega dotoka in nam veliko energije odteče.
Antistres pravilo št. 4: Zombi
Ena od najenostavlješih tehnik je tehnika »Zombi,« ki deluje tako, da sprostimo svoj trebuh, ramenski obroč, čeljust in čelo (to so predeli telesa, ki se v primeru stresne situacije najprej zakrčijo), globoko dihamo v trebuh in izklopimo misli. Na ta način nas v trenutku preplavi val pozitivne energije, ki odplakne negativno energijo, hkrati pa prepreči, da bi v nas vdrla negativna energija drugih ljudi. Običajno je dovolj, če globoko vdihnemo od tri do pet krat. Za to potrebujemo manj kot minuto časa.
Z relativno enostavnimi tehnikami se da učinkovito obvladovati stres na delovnem mestu in v zasebnem življenju. Pomembno pri tem je, da redno opazujemo svoje počutje in sproti uporabimo tehnike energijskega polnjenja, ne samo takrat ko je že prepozno. Če namreč baterija za dalj časa pade pod določeni nivo nazivne kapacitete, se ne da več napolniti…