Je dolgo zdravo življenje sploh možno?
Pred kratkim sem na TV gledal oddajo “The Art of Living” švedskega kuharskega mojstra Niklasa Ekstedta. V oddaji avtor potuje po svetu in raziskuje skrivne recepte za dolgo življenje. Še posebej so mu zanimive tako imenovane modre cone. To so področja, ki imajo nadpovprečno veliko število stoletnikov. Uradno je teh področij pet: otok Sardinija (Italija), otočje Okinawa (Japonska), polotok Nicoya (Kostarika), otok Ikaria (Grčija) in mesto Loma Linda v Kaliforniji (ZDA). Oddaja me je nagovorila, čeprav je kuharski mojster raziskoval način prehrane prebivalcev modrih con. Kljub temu, pa se je dotaknil tudi njihovega življenjskega sloga, npr. na otočju Okinawa je izluščil štiri pravila za dolgo življenje: (1) po obroku mizo zapusti malo lačen; (2) bodi del družabnega kroga; (3) izberi način vadbe ali dejavnost, ki ti je v veselje; in (4) najdi svoj ikigai (smisel življenja).
Dolgo življenje (še posebej, če je zdravo) je pogosta tema pogovorov in razmišljanja – še posebej pri ljudeh, ki jim je “že garancija potekla.” 🙂 Ker je tema aktualna, sem sestavil seznam petih nasvetov za dolgo življenje. Verjetno jih je še več, ampak o tem kdaj drugič… Sam jih poskušam čimbolj prakticirati, o rezultatih pa bom lahko poročal čez nekaj desetletij… 🙂
5 nasvetov za dolgo življenje
1 Pravilna prehrana
V današnjem času dajemo ljudje čedalje večji poudarek hrani. Le-ta naj bi bila zdrava, ekološka, bio, eko, demetra, veganska, brez GSO, brez sladkorja,… Osebno menim, da hrana ni najbolj pomemben dejavnik za dolgo zdravo življenje. Babica od Astrid je doživela 99 let, ko je umrla od starosti, ne od bolezni. Čeprav je bila njena najljubša hrana dunajski s pomfrijem. Zatem si je za sladico privoščila še sadno kupo in vse skupaj zalila z malim pivom… 🙂 Glede na sliko zgoraj bi lahko rekli, da je pri 99 letih zelo dobro izgledala… 😉
Osebno se zavzemam za princip, da jemo tisto, kar nam najbolj paše. Če znamo prisluhniti svojemu telesu, nam bo samo povedalo, kaj v tistem trenutku najbolj potrebuje… Se pa seveda zavzemam zato, da bi morali ljudje pojesti čim več sveže zelenjave in sadja (po možnosti ekološke pridelave), čim manj mesa (še posebej rdečega industrijsko pridelanega), čim manj sladkorja, čim manj glutena in industrijsko predelane hrane, ter popiti čim manj alkohola…
Verjamem, da je veliko pomembneje kako nekaj pojemo kot to, kaj pojemo. Japonski profesor Masaru Emoto je dolga leta raziskoval kako se voda obnaša ob naših različnih čustvih. In ker je v vsaki hrani tudi voda, velja to tudi za hrano. Višja vibracija med jedjo (in tudi sicer) pomeni več zdravja. Če je nekdo v globoki depresiji, mu tudi najbolj čista bio, eko in veganska uravnotežena prehrana ne bo pomagala. Ko jemo, pazimo torej na svoja čustva! S hrano požiramo tudi čustva…
2 Ne pretiravajmo s kemijo
Eden od najboljših poslov današnjega časa so prehranska dopolnila. Ko gledam reklamne kampanije raznih dodatkov, ki jih moje telo nujno potrebuje, se sprašujem, kako to, da sem še sploh živ… 🙂 Po podatkih iz marketinških kampanj sem namreč zakisan, zastrupljen, brez selena, vitamina D, kolagena, omega 3,… Ali je to res? Osebno menim, da je najbolje za nas, če se držimo naravnih principov. Praktično vsa prehranska dopolnila se deklarirajo kot naravna. Težava, ki jo vidim, pa je v tem, da so v teh izdelkih naravne sestavine zelo koncentrirane. To pomeni, da z eno kapsulo ali shake-om zaužijemo npr. toliko vitamina C, kot ga vsebuje 1 kg limon. Kako bi se naše telo obnašalo, če bi v eni minuti pojedli 1 kg limon?
Velike koncentracije določenih sestavin lahko bolj škodijo kot koristijo. Pa še ena stvar se mi zdi sporna pri prehranskih dopolnilih. Naši organi so ustvarjeni zato, da proizvajajo določene snovi, hormone, ipd. Če mi od zunaj vnašamo te potrebne snovi (in še to v nenormalno velikih količinah), pomeni da se naši organi polenijo – postanejo nepotrebni in počasi odmirajo… Verjetno se strinjaš z mano, da veliko bolezni nastane zato, ker se premalo gibljemo. Torej ne uporabljamo naših mišic za svoj namen – v naravi velja pravilo use it or lose it…
Seveda pa ni nič narobe, če tu in tam k naši prehrani dodamo kakšen vitaminček ali mineralček – za boljše počutje. Po občutku…
3 Veliko pijmo
Ne, ne nagovarjam te v alkoholizem. Pijmo vodo iz pipe, ker je zagotovo najcenejša in najbolj zdrava pijača. Ali se zavedaš koliko sladkorja in druge kemije je v raznih sokovih in drugih čudežnih (tudi energijskih) napitkih?
4 Narava daje najboljše – tudi za dolgo življenje
Ljudje zelo slabo prenašajo bolečino in druge zdravstvene tegobe. In farmacevtska industrija ima odgovor na vsako težavo. dandanes obstajajo tablete, sirupi, dodatki k prehrani, injekcije za praktično vsako težavo. Ali se zavedamo, da je v vsakem farmacevtskem sredstvu veliko kemije, ki ima tudi stranske učinke? Zakaj takoj poseči po farmacevtskih sredstvih, če nam narava ponuja veliko rešitev v obliki čajev, zelišč, obkladkov, ipd. Preden posežeš po tabletah, se najprej pozanimaj ali obstaja kakšna naravna alternativa. Osebno že več kot poldrugo desetletje nisem pojedel niti ene same tablete… 🙂 Za glavobol je čisto enostaven naravni recept to, da popijemo dva kozarca navadne vode in se za pol ure sprostimo (na primer s pomočjo pripomočka VITO). Zelo enostaven princip, vendar je treba malo spustiti svoj ego, ki nam ne dovoli, da se sprostimo, dokler ni projekt zaključen…
5 Poskrbimo za svojo življenjsko energijo
Pomlajevanje je ključna beseda, ki v današnjem marketingu pritegne veliko pozornosti publike. S pridom jo uporabljajo kozmetična, prehranska in farmacevtska industrija (pa še kakšna bi se lahko našla). Osebno menim, da je starost odvisna od nivoja življenjske energije, ki jo posameznik ima. Gre torej za neko notranjo subtilno kategorijo in ne toliko za to kaj materialnega daš vase ali nase… Večina ljudi današnjega časa deluje tako, da pretirano porablja svojo življenjsko energijo. Ker je imamo omejeno količino, je prej ali slej zmanjka. Razen, če ne obvladamo principov za obnovo življenjske energije oziroma principov za življenje s pretokom, kar pomeni da se ne izčrpavamo. Na bizinaizi energijskih treningih se učimo prav to – kako živeti učinkovito brez izčrpavanja.
Ljudje današnjega časa živimo tako, da nam življenjska energija odteka. To se dogaja vsakodnevno in posledice odtekanja energije se ne opazijo čez noč, ampak čez daljše časovno obdobje. Današnji način življenja je povezan s funkcioniranjem “iz sebe.” To pomeni, da večinoma sledimo svoji resnici, pogledom in prepričanjem. Če slučajno naletimo na situacijo, s katero se ne strinjamo, se postavimo v vlogo žrtve ali ocenjevalca ali razsodnika. Takšne vloge so neločljivo povezane z različnimi negativnimi čustvi, ki pa nam požirajo zelo veliko življenjske energije. Verjetno že imate kakšno izkušnjo, ko ste bili jezni ali žalostni ali prizadeti ali vas je bilo strah. Kako ste se takrat počutili? Verjetno zelo “na tleh” oziroma brez energije, volje do življenja.
Ko sem pisal ta članek, se je pojavilo še kar nekaj idej, zato sledi nadaljevanje… 🙂