Obvladovanje časa – 7 nasvetov za boljše upravljanje s časom

Obvladovanje časa – 7 nasvetov za boljše upravljanje s časom

Obvladovanje časa je pogosta tema raziskav ter znanstvenih, strokovnih in poljudnih člankov. Sodobnim ljudem primanjkuje časa. Nekatere raziskave se ukvarjajo s tem, koliko dodatnega časa bi potrebovali na dan, da bi opravili vse potrebno. Spletni lifestyle portal Sofeminine navaja, da bi si Britanci želeli, da bi bil dan daljši za 6 ur in 36 minut (zanimivo, Britanke rabijo 6 minut manj od Britancev ☺ ). Raziskava je pokazala tudi, da si Francozinje želijo “le” 3 ure in 36 minut več na dan, Nemke pa 3 ure in 24 minut. Udeleženke v raziskavi so povedale, da bi večino dodatno pridobljenega časa preživele z družino. To dejstvo potrjuje tudi članek britanskega časnika Independent, ki navaja, da so britanske družine v povprečju skupaj le 49 minut na dan. verjetno situacija pri nas ni kaj veliko drugačna…

obvladovanje časa 1

Nimam časa…

“Nimam časa.” To je stavek, ki ga v današnjem času zelo pogosto slišimo. Ste že kdaj povedali ta stavek samemu sebi? ☺ Postavi se vprašanje ali je to res. Dejstvo je, da (hvalabogu, na tem področju pa smo res vsi enaki ☺ ) imamo vsi vsak dan na razpolago 24 ur. Torej ne moremo reči, da časa nimamo. Čas imamo, in to vsak dan celih 24 ur! In mi odločamo o tem, kako jih bomo porabili. Obvladovanje časa je torej veščina, ki se jo lahko naučimo (in predvsem natreniramo). Pred kratkim sem se pogovarjal z uspešnim poslovnežem. Potožil mi je, da se mu velikokrat zgodi, da čez dan nima časa za stranišče. Sestanki in druge obveznosti mu poberejo toliko časa, da pozabi na osnovne fiziološke potrebe. Ki so potrata časa (če gledamo strogo iz stališča delovne učinkovitosti).

… je to res?

Se spomnite kdaj ste zadnjič sedeli na straniščni školjki (ali za mizo v restavraciji, kavarni) brez telefona? Poslovnežu sem zastavil naslednje vprašanje: “Kdo na tem svetu nam lahko prepreči, da gremo lulat takrat, ko nas tišči?” Odgovor je seveda na dlani – mi sami. Zakaj? Ker nočemo biti neolikani, ker nočemo zamuditi pomembnega dela sestanka, ker nočemo prepozno oddati poročila, ker nočemo zamujati z odgovorom na elektronsko pošto, ker moramo nujno nekoga poklicati po telefonu, ker nočemo zamuditi razburljivega prizora filma ali tekme, ker nočemo biti neprijazni do strank, ker nočemo izgubiti pomembnih 10 minut razprodaj, ker, ker ker,…

obvladovanje časa 2

Imam čas, če hočem…

Ste že kdaj slišali koga, ki bi rekel: “Naročen sem na pregled pri zdravniku specialistu, pa nimam časa.” To se seveda ne zgodi. Zdravje je naše največje bogastvo in naredili bomo vse, da ga ohranimo. Ampak. Ali se dovolj zavedamo, da je preventiva veliko boljša (tudi cenejša in manj boleča) kot kurativa?

… vendar se moram odločiti

Poslovnež iz prejšnje zgodbe se verjetno premalo zaveda, da je danes ena od najšibkejših točk moških prostata. Po podatkih spletnega portala WebMD ima vsak drugi moški po 50. letu povečano prostato, za rakom na prostati pa zboli vsak šesti moški. Verjetno se boste strinjali z mano, da dolgotrajno zadrževanje vode ne vpliva ravno najbolj blagodejno na prostato… Glede na napisano lahko ugotovimo, da čas imamo, sami pa se odločamo o tem kako ga bomo porabili. Po navadi ljudje, ki resno zbolijo, naredijo najprej to, da si vzamejo več časa zase. V prevodu stavek “Nimam časa za neko stvar,” pomeni “Neka druga stvar mi je bolj pomembna od te.” Če vam prijatelj reče, da nima časa za pogovor z vami, bi se kazalo zamisliti… ☺

Obvladovanje časa 3

 

Obvladovanje časa v praksi

V nadaljevanju podajam nekaj nasvetov o tem kako izboljšati svoje obvladovanje časa.

1. Prioritete.

Niso vse stvari tako pomembne, kot se zdijo na prvi pogled. Za vsako nalogo ali aktivnost se lahko vprašamo zakaj jih delamo in kakšna je njihova prioriteta. Sam se veliko krat vprašam “Ali bo ta zadeva pomembna na moji smrtni postelji?” ali “Kaj je najhujši scenarij, ki se lahko zgodi, če tega ne naredim?” Takšna vprašanja lahko zelo hitro razblinijo dileme o tem, koliko je kakšna stvar pomembna.

2. Radost.

Na svet nismo prišli zato, da bi trpeli. Zaradi tega v življenju šteje le tisto, kar nas (in druge) osrečuje in dela radostne. Zakaj bi torej delali nekaj, pri čemer naša duša in srce trpita? Ker nam um pravi, da se to spodobi, da je vljudno, da smo dolžni, da… Ko se odločamo za kakšno aktivnost, se lahko vedno vprašamo koliko bo ta aktivnost prinesla radosti nam in/ali drugim.

3. Zdrav egoizem.

Ljudje se veliko krat trudimo osrečiti in zadovoljiti druge, pri tem pa trpimo. Kakšno energijo pa pri tem sevamo naokoli? Kaj je torej bolje? (1) Narediti nekaj z občutkom obveze in s slabo voljo, samo da bodo drugi zadovoljni. In pri tem stresati negativno energijo nase in na druge. (2) Brez slabe vesti reči “ne” ter raje poslušati svoje srce in narediti nekaj za svojo dušo.

4. Sproščenost.

Ljudje opravljamo stvari s prevelikim osebnim angažmajem. Če smo preveč potopljeni v tisto, kar delamo, nam to pobere veliko energije. Naučimo se delati v sproščenem, pretočnem stanju, na primer na kakšnem od programov bizinaizi.

5. Urnik.

Ljudje smo navajeni na to, da so naši urniki popolnoma zasedeni. Kaj če bi občasno v urnik vnesli postavko čas zase?

6. Po vrsti, kot so hiše v Trsti.

Naučimo se delati eno stvar naenkrat. To je naravno. Na ta način bomo najbolj učinkoviti pri delu, pa še najmanj energije bomo pri tem porabili. Po podatkih portala Business Insider se več kot četrtina prometnih nesreč zgodi zaradi uporabe mobilnih telefonov med vožnjo…

7. Tehnika.

Sodobne naprave naj bi nam olajšale obvladovanje časa, vendar je veliko krat ravno obratno. Ne nasedajmo reklamam za izdelke, ki “nam bodo prihranili čas.” V večini primerov ima nakup takšne naprave ravno nasprotni učinek…